Europese primeur: eerste ADR-waterstoftruck rijdt rond Rotterdam
© H2Rijders
Terug naar nieuws

Europese primeur: eerste ADR-waterstoftruck rijdt rond Rotterdam

Gepubliceerd op 28 May 2026

Een primeur voor Europa: VERVAEKE, gespecialiseerd in tanktransport voor de chemie, zet als eerste een ADR-gecertificeerde waterstoftruck in voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Het gaat om een MAN hTGX, ingezet in een pilot samen met zout- en chemieproducent Nobian in de regio Rotterdam.


Waarom dit bijzonder is

ADR is de Europese regelgeving voor het veilige vervoer van gevaarlijke stoffen, zoals natronloog en zoutzuur. Juist in dat zware, streng gereguleerde segment waren duurzame alternatieven voor diesel tot nu toe schaars. Deze truck voldoet volledig aan de ADR-regels en bewijst daarmee dat veiligheid en zero-emissie hand in hand kunnen gaan. De pilot startte in februari 2026 en loopt drie jaar.


De techniek

De MAN hTGX rijdt op een waterstof-verbrandingsmotor (H2-ICE): waterstof wordt verbrand in een aangepaste verbrandingsmotor, in plaats van omgezet in elektriciteit via een brandstofcel. De motor levert 520 pk en 2.500 Nm koppel. De truck slaat 56 kg waterstof op bij 700 bar, is in minder dan 15 minuten getankt en haalt een bereik tot 600 km.


Een groot voordeel voor dit type werk is het gewicht. De waterstoftruck is ruim 2.300 kg lichter dan een vergelijkbare batterij-elektrische variant. Dat scheelt direct in het laadvermogen, wat in tanktransport zwaar weegt. En minder gewicht betekent ook minder energie om de truck in beweging te krijgen. Snel tanken en een ruime actieradius maken de truck geschikt voor veeleisende ritten.


De partners

De truck is geconfigureerd en geleverd met hulp van dealer- en servicepartner Van Leeuwen Truckservice, die naast de techniek ook meedacht over zaken als subsidieadvies. De aanschaf werd ondersteund door de Nederlandse SWiM-subsidieregeling voor waterstofmobiliteit. De pilot rijdt voorlopig op routes rond Rotterdam, maar kan groeien naarmate het netwerk van waterstoftankstations zich uitbreidt.


De impact

De truck legt naar verwachting zo'n 100.000 kilometer per jaar af en vervangt daarmee een dieseltruck. Dat levert een geschatte besparing op van 88,5 ton CO2 per 100.000 km. Voor Nobian past dit in de ambitie om de CO2-uitstoot van chemietransport te verlagen.


MAN positioneert de hTGX bewust als specialistische oplossing voor toepassingen waar batterij-elektrische trucks minder geschikt zijn of waar laadinfrastructuur ontbreekt. Naast batterij-elektrisch laat deze primeur mooi zien hoe waterstof juist in het zware, veeleisende transport een waardevolle, emissievrije route kan zijn.


Bronnen

  • Nobian – nobian.com
  • Motor Transport – motortransport.co.uk
  • Fuel Cells Works – fuelcellsworks.com
  • Bulk Distributor – bulk-distributor.com
  • MAN Truck & Bus
Delen: