Toyota rijdt voor het eerst publiek met waterstof-racer op vloeibare waterstof in Le Mans
Het geluid en de sensatie van een waterstofmotor op het beroemdste circuit ter wereld: Toyota laat tijdens de 94e editie van de 24 uur van Le Mans voor het eerst publiekelijk zijn TR LH2 Racing Prototype rijden — een racewagen die op vloeibare waterstof loopt.
Twee demonstratieronden
Op donderdag 11 juni (12.50 uur) en zaterdag 13 juni (12.45 uur, vlak voor de start) rijdt de TR LH2 demonstratieronden over het 13,626 kilometer lange Circuit de la Sarthe. De wagen is gebaseerd op hetzelfde chassis als de TR010 Hybrid Hypercar, waarmee Toyota dit jaar jaagt op een zesde overwinning in de klassieker. Achter het stuur zit Kazuki Nakajima, drievoudig Le Mans-winnaar.
"Na de testkilometers van de afgelopen maanden zijn we klaar om met de TR LH2 het circuit op te gaan in Le Mans. Er is geen betere plek om een eerste raceronde met een prototype te rijden", aldus Nakajima.
Vloeibaar én gasvormig: complementaire routes
Toyota rijdt niet alleen. De TR LH2 deelt de baan met de Alpine Alpenglow en de Ligier JS2 RH2 (ontwikkeld door Ligier Automotive en Bosch). Veelzeggend: Toyota rijdt op vloeibare waterstof, terwijl de Alpenglow op gasvormige waterstof loopt — twee elkaar aanvullende technische benaderingen, naast elkaar op dezelfde baan.
Vloeibare waterstof is bijzonder omdat het bij extreem lage temperatuur veel compacter kan worden opgeslagen dan gasvormige waterstof onder druk. Dat kan helpen om voldoende brandstof voor langeafstandsraces mee te nemen.
Een lange aanloop
Toyota is geen nieuwkomer in waterstofracing. Het merk reed sinds 2021 met waterstof in de Japanse Super Taikyu-serie, eerst op gasvormige en vanaf 2023 op vloeibare waterstof. Ook in het rally-WK liet Toyota waterstof zien, met demonstraties van de GR Yaris H2. In 2023 reed de GR Corolla H2 al een demonstratieronde in Le Mans, en vorig jaar onthulde Toyota daar de GR LH2-conceptauto op vloeibare waterstof. De publieke demonstratie van de TR LH2 is de volgende stap.
De bredere context: sinds 2018 werkt de organiserende Automobile Club de l'Ouest (ACO) samen met MissionH24 aan waterstof in de racerij. De officiële streefdatum om met waterstofauto's te racen in Le Mans is 2028 — al gaf ACO-voorzitter Pierre Fillon eerder aan dat de eerste auto's mogelijk pas daarna aan de start verschijnen.
Waarom dit telt
Racen is van oudsher een proeftuin voor technologie die later de gewone weg bereikt. Door waterstof onder de zwaarste omstandigheden te testen — 24 uur lang, op topsnelheid — versnelt Toyota de ontwikkeling van zowel de techniek als de bijbehorende infrastructuur. In het Hydrogen Village naast het circuit staat dan ook een 700 bar-tankstation van TotalEnergies, waar het publiek de prototypes kan zien tanken.
Voor de waterstofmobiliteit is dit een krachtig signaal: de technologie verlaat het laboratorium en bewijst zich op de baan. Naast batterij-elektrisch rijden laat het racen zien dat waterstof een volwaardige, emissievrije route kan zijn — juist daar waar bereik en snel tanken het verschil maken.
Bronnen
- Toyota Racing Newsroom — Le Mans demonstration for liquid hydrogen-fuelled TR LH2 Racing Prototype (juni 2026)
- FIA WEC — Liquid hydrogen-fuelled Toyota prototype to take to the track at Le Mans
- Sportscar365 / RACER — Toyota to demonstrate liquid hydrogen car at Le Mans
- 24h-lemans.com — A first on the track with the Toyota TR LH2 Racing Prototype