KEYOU en Daimler Truck brengen waterstofverbrandingsmotor naar de markt
KEYOU en Daimler Truck werken samen aan waterstofverbrandingsmotor voor zwaar transport
Het Duitse technologiebedrijf KEYOU en Daimler Truck hebben een samenwerkingsovereenkomst gesloten voor de ontwikkeling en marktintroductie van vrachtwagens met waterstofverbrandingsmotoren. Het eerste gezamenlijke voertuig wordt de KEYOU HICE.40: een 40-tons trekker op basis van de Mercedes-Benz Actros L 1848, gepland voor commerciële uitrol vanaf eind 2027.
Hoe werkt de samenwerking?
Daimler Truck levert bestaande Actros L 1848-trekkereenheden en 12,8-liter motoren uit de fabriek in Mannheim. KEYOU is verantwoordelijk voor de ombouw naar waterstofaandrijving via het eigen KEYOU-inside-systeem. De technische integratie vindt vervolgens plaats bij gespecialiseerde externe ombouwpartners.
Het resulterende voertuig rijdt op 350 bar gecomprimeerde waterstof, heeft een vermogen van maximaal 350 kW en een verwacht actieradius van tot 650 kilometer. Op termijn kan de technologie ook worden toegepast op andere voertuigmodellen van Daimler Truck.
KEYOU brengt de voltooide voertuigen rechtstreeks op de markt, mogelijk in combinatie met de ontwikkeling van tankinfrastructuur. Daarvoor worden onder andere subsidies van het Duitse Bondsministerie van Transport benut.
H2ICE als aanvulling op brandstofcel en batterij-elektrisch
De waterstofverbrandingsmotor vormt een derde zero-emissie aandrijfoptie naast de brandstofcel en batterij-elektrisch. Volgens Daimler Truck onderscheidt de technologie zich door hoge robuustheid, lagere systeemcomplexiteit ten opzichte van de brandstofcel, en minimale aanpassingen aan bestaande voertuigarchitecturen. Bovendien kunnen bestaande productie- en servicefaciliteiten worden benut, wat kostenefficiënte opschaling mogelijk maakt.
Beide bedrijven benadrukken dat zware transport- en logistieke toepassingen behoefte hebben aan meerdere aandrijfoplossingen naast elkaar. KEYOU-topman Thomas Korn: "De samenwerking met Daimler Truck is een belangrijke stap om onze KEYOU-inside-technologie industrieel toe te passen. Samen kunnen we de ontwikkeling en opschaling van waterstofaandrijvingen voor bedrijfsvoertuigen aanzienlijk versnellen."
Andreas Gorbach, boardlid bij Daimler Truck verantwoordelijk voor Truck Technology, sluit zich daarbij aan: "Het wegtransport heeft verschillende aandrijfoplossingen nodig voor uiteenlopende toepassingen. Waterstof kan zowel in brandstofcellen als in verbrandingsmotoren worden ingezet. Met KEYOU brengen we deze technologie snel en efficiënt naar de markt."
Infrastructuur en energiestrategie
KEYOU en Daimler Truck wijzen ook op de bredere context: waterstof speelt als wereldwijd verhandelbare, hernieuwbare energiedrager een rol in de verduurzaming van energie-intensieve sectoren, van de staalindustrie tot wegtransport. Europa is momenteel nog voor meer dan 50 procent afhankelijk van fossiele energie-import. Een parallelle uitbouw van waterstofinfrastructuur naast het elektriciteitsnet biedt niet alleen voordelen voor wegtransport, maar draagt ook bij aan energiezekerheid en netontlasting.
Daimler Truck investeert tevens in tankstations die zowel gasvormige als vloeibare waterstof kunnen leveren, vergelijkbaar met hoe conventionele tankstations benzine én diesel aanbieden.
Achtergrond: KEYOU en H2ICE
KEYOU is in 2015 opgericht door technici met een achtergrond bij BMW. Het bedrijf richt zich uitsluitend op de ombouw van bestaande dieselmotoren naar emissievrije waterstofverbrandingsmotoren. Eerder leverde KEYOU al een 18-tons waterstoftruck aan logistiekbedrijf EP-Trans en werkt het samen met Komatsu aan waterstofaangedreven bouwmachines. De HICE.40 is de volgende stap: van pioniersvloot naar grootschalige marktintroductie.
Bronnen
- Officieel persbericht KEYOU / Daimler Truck (keyou.de, 22 juni 2026)
- Daimler Truck Newsroom: daimlertruck.com
- Transport Online: transport-online.nl
- Gasworld: gasworld.com
- Clean Trucking: cleantrucking.com
- H2 International: h2-international.com